24 stycznia miała miejsce długo wyczekiwana premiera najnowszego albumu Mono INC – „The Book of Fire”. Jest to już jedenasty album w dorobku grupy z Hamburga i zdecydowanie bardzo mocna pozycja w ich dyskografii. Album w tydzień wspiął się na szczyty niemieckich list przebojów a promujące go single mają już łącznie ponad milion wyświetleń. Zgodnie z zapowiedziami krążek przenosi nas do czasów płonących stosów, zakazanych artefaktów i inkwizycji. Nie brakuje na nim również melodyjności poruszającej najgłębsze emocje choć tym razem towarzyszy jej mocne i mroczne brzmienie. Mono INC – The Book of Fire serwuje nam mieszankę wręcz wybuchową – od wzniosłych hymnów, przez dynamiczne i pełne energii utwory, po lament zamykający najnowsze wydawnictwo. Zdecydowanie polecamy zapoznanie się z Księgą Ognia oraz jej wersją instrumentalną. Poniżej znajdziecie jeszcze słów kilka o każdym utworze, oraz najważniejsze linki.
1. THE BOOK OF FIRE
Tytułowy utwór i pierwszy singiel. Oparty przede wszystkim o melodyjne solówki i śpiewny refren. Odpowiada on dwunastemu rozdziałowi „Księgi Ognia”, która stanowiła nie tylko inspirację dla płyty, ale także pełną bazę pod liryczne i muzyczne aranżacje. Martin Engler w wywiadzie dla portalu time-for-metal.eu opisuje tę piosenkę jako najbardziej złożoną z dotychczas nagranych. Podkreśla również, że z całą pewnością fani usłyszą ją na koncercie.
2. LOUDER THAN HELL
Pierwszy singiel wydany wraz z klipem. Prominentne solówki podszyte są tu riffami, zaś tempo znacznie rośnie w porównaniu do poprzedniego utworu – jest to niemalże metalowy utwór z – również bardzo wyraźnym – melodyjnym refrenem.
3. WARRIORS
Trzeci singiel promujący najnowsze wydawnictwo, któremu również towarzyszył klip video. Niespodzianką dla fanów może tutaj być obecność Daniela Schulza z formacji Unzucht, który pojawia się w teledysku wraz z Manuelem Antonim (basista). Utwór nieco balladowy i oparty na śpiewnym refrenie, w dalszej jego części słyszymy smyczki i solówkę na gitarze. Nie sposób także nie zwrócić uwagi na wspaniały chór idealnie dopełniający klimat piosenki.
4. SHINING LIGHT (FEAT. TILO WOLFF)
Pierwszy utwór z gościnnym udziałem, tutaj jest to sam Tilo Wolff z Lacrimosy. W pamięć zapada refren wykonywany przez wspomnianego gościa i Kathę Mię. Nie powinien dziwić fakt, że właśnie sam Tilo Wolff użyczył tu swojego głosu, gdyż już w 1996 utwór ten w języku niemieckim wydany został pod szyldem Lacrimosy jako „Lichtgestalt”.
5. WHERE THE RAVEN FLIES
Bardzo kontrastowy utwór, który swoją długością przebił nawet tytułowe „The Book of Fire” – zwrotki są szybkie i gitarowe, zaś refren spokojny, śpiewany przez Martina Englera do którego dołącza solówka gitarowa.
6. THE LAST CRUSADE
Utwór w średnim tempie z chóralnym,melodyjnym refrenem i o bardzo uniwersalnej tematyce: Wojny religijno-ideologiczne są zawsze świetną dźwignią dla nienawiści i przemocy.
7. DEATH OR LIFE
Melancholijny utwór w raczej średnim tempie w którym ponownie możemy usłyszeć chórki. Sam wokalista Mono INC twierdzi, że jest to niezbędny element całej historii i podczas nagrywania był bardzo poruszony.
8. NEMESIS
Minimalistyczna na tle innych kompozycji ballada, damski wokal harmonijnie współgra z męskim. Nagranie wersji instrumentalnej trwało aż 2 dni ze względu na partię ustnej harmonijki, w której nie było miejsca na najmniejszy błąd.l Muzycy bowiem postanowili rodział „Księgi Ognia” opisujący najazd inkwizytorów na wieś protagonistki oddać w bardzo rzewnej balladzie, zamiast przełożyć go na pełen agresji utwór.
9. RIGHT FOR THE DEVIL (FEAT. TANZWUT)
Szybszy, gitarowy numer z drugim gościnnym występem – Tanzwut. Teufel z Tanzwut to kolejny nieprzypadkowy gość na płycie. Jak wspomina Martin, poszukiwali kogoś kto zagra na dudach, a swoim szorstkim głosem zaśpiewa po łacinie fragment ” wir sehen uns in der Hölle” („Spotkamy się w piekle”). Wszystkie drogi niewątpliwie prowadziły do Diabła i on sam nie miał wątpliwości, że to rola w sam raz dla niego. W ciągu 30 sekund dostali od niego pozytywną odpowiedź. Istnieje również cień szansy, iż zobaczymy ten duet na scenie podczas nadchodzącej trasy koncertowej.
10. RUN FOR YOUR LIFE
Najszybsza kompozycja na płycie a także w całej twórczości Mono INC. W swoich wspomnieniach dotyczących nagrywania nowego albumu, Martin wspomina, że podczas „Run for your life” wyobrażał sobie psy ścigające swoją ofiarę. Musi ona biegnąć szybciej i szybciej by uniknąć ścigającej nieustannie śmierci.
11. THE GODS OF LOVE
Marszowy, gitarowy utwór z refrenem z wyraźnym damskim wokalem. Lirycznie przypisany do rozdziału drugiego księgi – inkwizycja pojawia się w spokojnej wiosce zamieszkanej m.in. przez uzdrowicielkę Aellin.
12. WHAT HAVE WE DONE
Trzyminutowe outro zamykające płytę składające się z prawie nierozpoznawalnych niemieckich słów wypowiadanych w tle przechodzących w tytułowe słowa wykrzyczane przez wokalistów przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych. Detektywom podpowiemy, by aby rozszyfrować szeptany tekst w tle, należy puścić piosenkę od tyłu 😉
Udało nam zachęcić Was do zakupu? Poniżej kilka linków pod którymi znajdziecie różne wersje albumu „The Book of Fire”:
Fan Box: https://bit.ly/32GCo7O
Vinyl: https://bit.ly/2O6ITNd
Deluxe Digipack: https://bit.ly/2O4TacN
Earbook – (CD+DVD + audiobook “The Book of Fire – die Geschichte einer Hexe” (PL: Księga Ognia – Historia pewnej wiedźmy”:
https://www.emp.de/p/the-book-of-fire/454241.html
Zainteresowanych pełnym wywiadem dla time-for-metal.eu zapraszamy pod >> LINK <<