Relacja live z Völkerball w Jenie

volkerball

Na początku kwietnia wraz z ekipą Feuerräder odwiedziliśmy Jenę, a konkretnie koncert tribute bandu Rammstein o nazwie Völkerball. Już w momencie naszego przybycia naszym oczom ukazała się rozległa hala – Sparkassen Arena – wielkością niewiele ustępująca katowickiemu Spodkowi (jest wyraźnie mniej miejsc siedzących, ale płyta stojąca ma tą samą powierzchnię co ta w stolicy Śląska). Wrażenie robi też scena – do tej pory mieliśmy okazję oglądać tribute bandy na występach klubowych, show w takiej hali jest więc odpowiednio większy – jest masa stalowych konstrukcji, sporo miejsca zajmują urządzenia emitujące ogień, zaś sama scena ma dobre dwa poziomy i swoje własne kulisy. Całość – zgodnie z nazwą projektu – nawiązuje wyglądem do trasy „Reise Reise”. Na miejscu powitał nas René Anlauff – wokalista Völkerball i zespołu Heldmaschine. Według planu miał on razem z perkusistą Dirkiem Oechsle odpowiadać na nasze pytania w ramach przygotowanego wcześniej wywiadu. O wywiadzie piszemy parę akapitów poniżej, natomiast teraz skupimy się na samym koncercie.

Przez cały czas naszej obecności w arenie technicy sceniczni i pirotechnicy sprawdzali efekty i upewniali się, czy wszystko działa. Po wywiadzie René oprowadził nas po kulisach i scenie. Jak się dowiedzieliśmy część z wspomnianych wyżej stalowych konstrukcji na scenie frontman skonstruował sam – podobnie jak licznik znany z piosenki „Ramm 4” oraz logo zespołu. Wokalista pokazał nam którędy członkowie zespołu wchodzą na scenę, a także jak robi się niektóre efekty sceniczne (na przykład do krwi na „Mein Teil” używa się kapsułek z czymś w rodzaju czerwonej farby). Podczas oprowadzania do René podeszli techniczni, by przymierzył przygotowany na potrzeby „Zerstören” pas szachida oraz nowy płaszcz. Zapytany o to ile osób spodziewa się na koncercie w Jenie, René odpowiedział, że około 1200 osób – i nie był to wyprzedany koncert. Wyprzedane zaś były dwa kolejne eventy odbywające się dzień po dniu w Brunszwiku – około 1000 osób.

Jeśli chodzi o ogólną działalność tribute bandów względem macierzystego zespołu to najlepszym określeniem będzie tutaj wzajemna korzyść. Dlaczego? Tribute bandy Rammstein cieszą się w Niemczech dużą popularnością, a szczególnie największe z nich: Völkerball, Stahlzeit i Feuerengel – bilety na ich koncerty sprzedają się bardzo dobrze, zespoły ogłaszają daty występów na żywo z rocznym wyprzedzeniem, zaś bookowanie dat i obiektów następuje na trzy lata przed faktycznymi występami. Rocznie każdy ze wspomnianych tribute bandów występuje od 30 (Feuerengel) do ponad 100 razy (Stahlzeit), co po pomnożeniu przez liczbę fanów i cenę biletu daje artystom bardzo ładny wynik. A z rzeczonego wyniku zadowoleni są na pewno chłopcy z Rammstein, którzy od każdego występu każdego tribute bandu (jest też sporo innych poza wymienionymi w tym tekście) dostają odpowiednie tantiemy. O szczegółach nie będziemy jednak pisać – dżentelmeni nie rozmawiają wszak od pieniądzach.

Poza udzielaniem się w tribute bandach ich członkowie mają też swoje kapele – połowa składu Völkerball udziela się w Heldmaschine, członkowie Stahlzeit to „po godzinach” zespół Märzfeld, zaś chłopaki z Feuerengel pracują jako muzycy sesyjni i studyjni w różnych projektach.

Sam koncert w Jenie trwał ponad dwie godziny. Można rzec, że koncert był dłuższą i bardziej przekrojową wariacją ostatniego show scenicznego Rammstein. Setlista poniżej:

 1. Ramm 4
 2. Der Meister
 3. Feuer Frei!
 4. Spiel Mit Mir
 5. Stein Um Stein
 6. Zerstören
 7. Herzeleid
 8. Halleluja
 9. Wiener Blut
 10. Waidmanns Heil
 11. Haifisch
 12. Rammstein
 13. Du Riechst So Gut
 14. Mein Herz Brennt
 15. Asche zu Asche
 16. Spieluhr
 17. Mein Teil
 18. Ich Will
 19. Amerika
 20. Du Hast
 21. Ich tu dir weh
 22. Ohne Dich
 23. Bück Dich
 24. Sonne
 25. Engel

Sam show nie był może tak spektakularny jak u Rammstein, jednak bardzo duża ilość ognia i gier światłami była rozsądnie rozłożona na ponad dwugodzinny show. Völkerball – jak wspomnieliśmy na początku – swą oprawę sceniczną oparł na tej z trasy „Reise Reise”, a konkretnie na jej kulminacji w postaci występów w Nimes wydanego na DVD. Podczas „Du Hast” René odpowiada nawet śpiewającej publice słowami „Très bien, Très bien”, które znamy z owego wydawnictwa.

Jeśli chcecie znać więcej szczegółów o kulisach pracy tribute bandów zapraszamy do przeczytania >> wywiadu << jakiego udzielił nam zespół.

Poniżej znajdziecie pełną galerię:

https://photos.app.goo.gl/7QJSxGnC3R4qSp5t5

1 Trackback / Pingback

 1. Wywiad z Völkerball - Gegenwind

Komentowanie jest wyłączone.